czwartek, 26 marca 2020

Samodzielne doświadczenia z jajkiem - Wiosenne powroty


Jeśli macie troszkę czasu, albo może nudzicie się, zapraszamy dzieci do samodzielnych doświadczeń z jajkiem. Oczywiście wszystkie doświadczenia muszą być wykonywane pod kontrolą Rodzica.
Poniżej przykładowe doświadczenia i zabawy, do wyboru, wg możliwości:

1. Jajko surowe, jajko gotowane, przezroczysta miska lub słoik z szerokim otworem.
Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka gotowanego – wkłada jajko do plastiko­wej, przezroczystej miski lub słoika z szerokim otworem.

2. Jajko surowe, sól, łyżki, woda, woda w dzbanku.
Dziecko bada zachowanie jajka surowego w wodzie po dodaniu do niej soli. (Najpierw dziecko wlewa do słoika trochę wody, wkłada jajko, potem dosypuje stopniowo około 10 łyżek soli, uzupełnia wodę, wlewając ją ostrożnie, po ściankach naczynia, i obserwuje, co się dzieje).

3. Jajko gotowane, butelka coca-coli, zaparzone i wystudzone herbata i kawa, plastikowe pojemniki (do wlania do nich coca-coli, kawy, herbaty, wody i umieszczenia w nich jajek), barwniki spożywcze.
Dziecko bada, co dzieje się z ugotowanym na twardo jajkiem zanurzonym w coca-coli, herbacie, kawie, wodzie z dodanym do niej barwnikiem spożywczym (zanurzają w nich jajko).
Skorupka jajka zbudowana jest z wapnia, podobnie jak nasze zęby. Takie same przebarwienia jak na skorupkach jajek pozostają na naszych zębach, jeśli nieodpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej i nie myjemy zębów.

4. Jajko gotowane, sekundnik, np. w telefonie.
Można zorganizować zawody dziecko – Rodzic. Kręcimy ugotowanym na twardo jajkiem i mierzymy czas.

5. Jajko gotowane, tacka jednorazowa, nożyk plastikowy.
Dziecko bada właściwości jajka ugotowanego na twardo: obiera jajko, kroi je plastikowym nożykiem na pół, nazywa poszczególne części jajka (skorupka, żółtko, białko), określa wygląd, smak, zapach. Porównuje budowę jajek: surowego i gotowanego. Zastanawia się, co się zmieniło i dlaczego.

Zobaczcie, jak ptaki budują gniazda i jak wyglądają jaja wybranych ptaków: