środa, 25 marca 2020

Zwiastuny wiosny- ptaki przylatujące na wiosnę - Wiosenne powroty


1.Powitanie piosenką: „Wszyscy są witam Was”.

2.Wprowadzenie do tematu zagadką:

Lato nam śpiewem umilają
Zimą na naszą pomoc czekają
/ Ptaki/

„Powroty ptaków” – omówienie obrazka. Nauczyciel pokazuje dzieciom mapę świata i zaznacza na nich Polskę i Afrykę. Wskazuje, skąd przylatują na wiosnę: bociany, kukułki, skowronki, dzikie gęsi i jaskółki (z Afryki, Ameryki Południowej i Azji).
Pomoce: mapa świata lub globus.

2. Dzieci kończą zdanie: Ptaki odlatują jesienią do ciepłych krajów, bo...
Nauczyciel opowiada dzieciom o ptakach i ich gniazdach:

Bociany najchętniej zajmują stare gniazda, zasiedlane przez wiele lat i pokoleń, w których naprawiają szkody powstałe po okresie zimowym. Budując nowe gniazdo, najchętniej korzystają z pomocy człowieka. Wybierają platformy zbite z desek, przymocowane na słupach energetycznych, koła od wozu umieszczone na wysokich drzewach lub dachach. Bociany znoszą chrust z całej okolicy. Najdłuższe gałęzie mogą mieć długość nawet półtora metra. Do wyściełania gniazda używają słomy, korzonków i suchych traw, a nawet znalezionych szmat, papieru, folii i sznurków.
Jaskółki (dymówki) budują swoje gniazda z gliny i grudek błota, które sklejają śliną i usztywniają trawami i słomą. Kształt tych gniazd przypomina otwartą od góry kulę wyściełaną piórami i roślinami. Jaskółki najczęściej gnieżdżą się wewnątrz stajni, stodół, korytarzy, pod mostami i przy rurach. W miastach budują swoje lepianki wewnątrz bram kamienic.
Skowronki budują gniazda na ziemi, pośród niskiej i zielonej roślinności, najczęściej z końskiego włosia i traw. Zwykle przylatują w pobliże gniazda, ale dochodzą do niego pieszo, by nie doprowadzić drapieżników.
Dzikie gęsi budują gniazda na ziemi z traw, mchu, puchu. Jaja wysiadywane są przez samicę, ale gąsior strzeże jej i gniazda.
Kukułki nie tworzą par, tym bardziej że samców jest więcej niż samic. Nigdy nie zakładają gniazd ani nie wychowują piskląt. Zjadają owady, szczególnie owłosione gąsienice motyli, których często unikają inne ptaki.

6. Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórka” – rozwijanie pojemności płuc.

* Zdmuchiwanie kolorowych piórek z dłoni.
* Podrzucanie piórek do góry i dmuchanie na nie, by jak najdłużej utrzymać się w powietrzu.
* Dzieci w parach ustawiają się z dwóch stron stolika i starają się przedmuchać piórko na stronę przeciwnika.


 Biegajcie jak ptaki swobodnie, a kiedy usłyszycie przerwę w muzyce, to zatrzymajcie się i zachowujcie się jak ptaki, których nazwę wasza pani wymieni (zabawa przy muzyce Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku – Wiosna”).

Bociany – stoją na jednej nodze i wołają kle – kle.
Jaskółki – robienie jaskółki.
Kukułki – zatrzymanie się i wołanie ku – ku.