czwartek, 30 kwietnia 2020

Bojko ślonsko fajno je! - Legenda o trzech tańczących faunach

Jak co tydzień tak i dziś spotykamy się razem na śląskim czytaniu. Mam nadzieję, że Wy, tak samo jak ja, lubicie słuchać bajek, opowiadań, wierszy i legend czytanych w gwarze śląskiej przez p. Mariolkę i p. Marka. Jeśli tak to zapraszam Was do słuchania!

Przy tym mam do Was ogromną prośbę, słuchając, zamknijcie oczka i spróbujcie sobie wyobrazić to o czym będzie opowiadać p. Mariolka. A po skończonym słuchaniu spróbujcie przelać na papier, to co zobaczyliście w myślach. Jesteśmy bardzo ciekawe jak Wy wyobraziliście sobie trzech kamratów, tańczące diabełki no i to najwygodniejsze na świecie łóżko..., ale już ciiiii....więcej nie zdradzę! Posłuchajcie sami i przygotujcie najpiękniejsze ilustracje do legendy "O trzech tańczących faunach"!


Pani Mariolka w opowiadaniu wspomina o zwierzątkach - ssakach, które dawno temu wyginęły, a nazywały się Tury. Zobaczcie jak wyglądał Tur:


Pani Mariolka, mówiła o wspólnej wycieczce po powrocie do przedszkola w miejsce, gdzie fontanna stoi do dziś. A ja już dziś Was zabieram!!! Choć to tylko wirtualna wycieczka, ale jest😄! Zabieram Was do Gliwic, bo to własnie tam przy głównej ulicy (ul. Zwycięstwa 30) przed Urzędem Miejskim stoi Fontanna z rzeźbą "Tańczących faunów" zwana potocznie Diabełkami. Zobaczcie sami! i posłuchajcie jakie jeszcze legendy wiążą się z tą fontanną.


Dla zainteresowanych troszeczkę historii:
Fontanna została odlana z żeliwa w 1928 roku w Hucie Gliwice. Figury zostały umieszczone na cylindrycznym kamiennym cokole z rzeźbionym ornamentem z motywem z baranich głów i festonów. Ustawiono ją na zakończenie budowy dawnego hotelu „Haus Oberschlesien”.
Autorem cokołu jest Hans Dammann. Autorem odlewów faunów jest prawdopodobnie gliwicki rzeźbiarz Peter Lipp.
Z fontanną tą związanych jest wiele legend:

Jedna z nich głosi, iż trzy diabełki mają symbolizować prezydentów miast Gliwice, Zabrze i Bytom, nie mogących dojść do porozumienia w kwestii planowanego przed wojną połączenia miast w jedno miasto – Tripolis.

Według innej legendy fauny przedstawiają właścicieli trzech firm budowlanych, którzy według pierwotnych planów mieli wybudować nowoczesny, jak na lata trzydzieste XX wieku, Hotel Oberschlesien (Haus Oberschlesien) na tyłach dzisiejszego placu Piłsudskiego, w okolicach skrzyżowania ulic Powstańców i Orlickiego. Były to tereny bagienne i podczas trzykrotnie ponawianych prac budowlanych doszło do przerwania robót z powodu podmokłego gruntu i wysokiego stanu wód gruntowych. Wszystkie trzy firmy splajtowały, a ich właściciele do dzisiaj tańczą pod postaciami faunów wokół studni i wypatrują w niej utopionych w wodzie pieniędzy. Po przykrych doświadczeniach z wodami gruntowymi Hotel Oberschlesien postanowiono zbudować na twardszym gruncie, tuż przy głównej ulicy łączącej Rynek z dworcem kolejowym. Przedwojenny Hotel Oberschlesien to dzisiejszy urząd miejski.”

Jeszcze inną legendę przeczytała Wam p. Mariolka i p. Marek, a jej pełny tekst w j. polskim możecie znaleźć TUTAJ

Zobaczcie jeszcze kilka zdjęć - starych pocztówek, na których widać Diabełki😄








Linki:
https://polska-org.pl/7699842,foto.html
https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/50707,gliwice-fontanna-z-trzema-faunami.html
https://gliwice.eu/wizytowka/zabytki/fontanna-tanczace-fauny
https://infogliwice.pl/diabelki-juz-dzialaja-co-one-wlasciwie-symbolizuja/
https://youtu.be/ZeJ5nWGPilA
http://swiatznanyinieznany-jack.blogspot.com/2019/07/szlakiem-slaskim-gliwice-fontanna.html
https://www.polskatradycja.pl/legendy/slaskie/trzech-faunach.html
https://drive.google.com/file/d/11Q0_EQ9_GsjQjq-_FwQtkiZ3VeAJyIGh/view?usp=sharing