czwartek, 30 kwietnia 2020

Polskie symbole narodowe

Symbole narodowe są wyrazem czci i szacunku dla Ojczyzny. Stanowią też o tożsamości państwa, narodu i obywateli. 

Godło, flaga i hymnsymbolami naszego kraju, do których należy odnosić się z szacunkiem, ale też przestrzegać pewnych zasad. Trzeba wiedzieć, że mają one pierwszeństwo przed każdym innym znakiem np. miast czy stowarzyszeń.


Flaga
Flaga Polski to dwa równoległe pasy równej długości. Górny biały bierze początek od herbowego Orła, a dolny czerwony od barwy pola jego tarczy.
Flagę wywieszamy nie tylko z okazji uroczystości państwowych, możemy też uczcić ważne wydarzenia prywatne.
Wywieszając flagę musimy pamiętać, aby była czysta i wyprasowana oraz dobrze przymocowana, tak by nie uległa zerwaniu.




Godło
Godło Polski to Orzeł Biały (nazwę piszemy wielkimi literami). Dokładnie mówiąc jest to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.
Jest to jeden z najstarszych w świecie herbów. Nie został zmieniony przez ponad 700 lat. Zmieniały się tylko kształty tarczy herbowej i samego Orła oraz brakowało korony w czasach PRL.

Artystyczne przetworzenie godła oraz flagi nie powinny ich ośmieszać. Nie umieszcza się ich też na serwetkach, chusteczkach, kubkach i innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia, a potem wyrzucanych.



Hymn
Hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego” jest najmłodszym z naszych symboli narodowych. Słowa napisał Józef Wybicki do nieznanej melodii dla żołnierzy Legionów Polskich formowanych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Pieśń ta stawała się hymnem Polski od zarania niepodległości w 1918 roku. Do konstytucji została jednak wpisana jako hymn dopiero w 1976 roku.

Posłuchajcie pierwszej zwrotki hymnu. Możecie też spróbować zaśpiewać.


Podczas odtwarzania lub śpiewania hymnu państwowego musimy zachować spokój i powagę. Mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy.

Dla zainteresowanych historia według dzieci o tym, jak powstało nasze państwo:


A skąd wzięły się majowe święta i po co one są, bardzo ładnie wyjaśni Wam Hania. Posłuchajcie:


A dla tych, którzy chcieliby więcej informacji o świętach majowych, zwłaszcza o Święcie Konstytucji 3-Maja mamy taki oto filmik:


A gdybyście jeszcze chcieli posłuchać, co mają do powiedzenia Wasi rówieśnicy, to proszę:


Na koniec zapraszamy na podróż po całej Polsce. Poznacie najważniejsze miejsca w naszym kraju:



Jeśli macie ochotę trochę poćwiczyć rączki, to mamy do zaproponowania takie oto karty pracy do wyboru, według uznania:


Chyba już wszystko wiecie, prawda? Chorągiewki przygotowane, przypomnieliście sobie symbole narodowe, umiecie zaśpiewać hymn, zatem czas na odpoczynek i świętowanie.

Do zobaczenia po weekendzie.



Linki: