środa, 8 kwietnia 2020

Wokół jajka - tradycje i zwyczaje wielkanocne


Słuchanie ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych.
https://drive.google.com/file/d/1bhF0iPcl4GuQZLhQ9WNrHNQzPMADqTz5/view?usp=sharing


🔉🔉 Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.

Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.

Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.

Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.

Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.

Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.

Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.

Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.








Jajka dla smakoszy – można przyrządzić dowolną potrawę z użyciem jaj ugotowanych na twardo, np. jajka z groszkiem konserwowym w majonezie, pastę jajeczną, lub inną potrawę wg własnego pomysłu.

Można skorzystać z poniższych pomysłów:

Dziecko, po umyciu rąk i włożeniu fartuszka, staje przy stoliku. Z pomocą Rodzica dzieli jajka na połowy, wkłada do miseczki, dodaje odcedzony zielony groszek konserwowy, kładzie na wierzchu majonez i posypuje całość pokrojonym przez Rodzica szczypiorkiem

lub

Kroi drobno jajka, wkłada je do miseczki, wrzuca pokrojony przez Rodzica szczypiorek, dodaje
odrobinę śmietany i majonezu, trochę soli i miesza. Przygotowuje też kromki bułki lub chleba, smarując je masłem.

Fajną zabawą jest też ozdabianie jajek ugotowanych na twardo i obranych ze skórki, np. majonezem, zielonym ogórkiem, papryką czy oliwkami.

Albo można też zrobić przepyszne kanapki z jajkiem, które zjecie wspólnie np. na kolację.

A jeśli przy okazji przygotowywania uda Wam się zrobić kilka zdjęć, to prosimy, pochwalcie się. Czekamy na fotorelacje.

A tutaj znajdziecie dodatkowe pomysły:




A dla pracusiów takie oto jajko sadzone do pokolorowania.